Posted on

Bilim Kurgu Klasikleri 1 : Zaman Makinesi

 

H.G.Wells, modern bilim kurgu edebiyatın babası olmasının en büyük nedeni bilim kurguya derinlik katmış oması. Birçok romanıyla bilim kurgunun alt türlerinin oluşmasını sağlamıştır. Bunlardan biride Zaman Makinesidir. Zaman Makinesi ayrıca kendisinin de ilk romanı. Ve kendisi küçük ama bilim kurgu edebiyatında yeri büyük bir başyapıttır.

the-time-machine-book-bushwickZaman makinesi ve zaman yolculuğu fikirleri bugüne dek yüzlerce yönetmen veya yazar tarafından işlendi, filmlere ve kitaplara konu oldu. Ancak bu fikri ele alan ilk kez ( daha öncesi var mı bilmiyorum ) belki de en çarpıcı olarak H.G. Wells’den başkası değil. Kitap yalnızca macera amaçlı bir zaman yolculuğu hikâyesi değil. Bütün Wells romanlarından olduğu gibi sosyolojik bir gelecek okuması ve başarılı bir distopyadır. Tabi bütün Wells romanlardaki gibi çok katmanlı bir romandır.

Zaman Gezgini, zaman makinesi ile 802701 yılına gidiyor. Kitabın yazıldığı zamanların 1895’li yıllar olduğunu hesaba katarsanız, nasıl bir hayal gücü ile karşı karşıya olduğumuzu anlamamız açısında önemli. Başkarakterimiz olan Zaman Gezgini, gittiği yerde insanlara daha doğrusu Eloiler’le karşılaşıyor.
Yukarıda yaşayanlar, günümüzün lüks ve refah içinde yaşayanlarıdır. Zayıflardır, boyları bir metre yirmi santimden daha uzun değildir. Sıkıntı nedir bilmediklerinden güç ve zekâ gibi fonksiyonları körelmiş, narin ve savunmasız yaratıklara dönüşmüşlerdir. Bir nevi burjuvadırlar. Aşağıda yaşayanlar, işçi sınıfı olarak nitelendirilebilir. Bu insanlar karanlıkta kalmış ve güçlerini kaybetmemişlerdir. Bir yönüyle bu iki ırk, yönetici ve hizmet eden tarafın son hallerini oluşturmaktadırlar. Wells anlayacağımız bir dille geleceğin toplumunu sınıflara ayırarak, içindeki bulunduğu ve daha devam eden bir kapitalist toplumun insanı karanlık bir geleceğe sürüklediğini çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Gerek konusu gerek çarpıcı gelecek tasviriyle Wells sizi bir yerlerden yakalıyor. Neden bu kadar emin konuşuyorum? Çünkü Wells size tek düze bir anlatımla tek düze bir tür ile hikâye anlatmıyor. Sizi sadece konuyla baş başa bırakmıyor neden ve sonuç ilişkisini de size sunuyor. Onun için Zaman Makinesi her bilim kurgu severin okuması gereken bir kitap.

 

Sinemada Zaman Makinesi:

Zaman Makinesi, 1960 yılında Geroge Pal ve 2002 yılında H.G. Wells’in torunu Simon Wells tarafından iki sefer sinemaya uyarlanmıştır. Ve 1979 yılında Nicholas Meyer tarafından yönetilen Time After Time ise kitabın bir uyarlaması değil ama filmin konusu zaman makinesiyle yapılan yolculuk. Yolculuğu yapanlar ise Karındeşen Jack ve Wells’dir. Wells zaman makinesiyle Karındeşen Jack’i takip ediyor. Olay 1979’un San Franciscosunda geçiyor. İlginizi çekebilir. Bir başyapıt değil ama zevkle izlenebilir.
zaman-makinesi-hfwells

Orijinal adı: The Time Machine

Çeviri: Volkan Gürses

Yayınevi: İthaki Yayınları

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir