Posted on

Gezegen Serisi -I- Mars Serüveni – Stanley G. Weinbaum

 

   

Eser Adı : Gezegen Serisi -I- Mars Serüveni

Yazar:  Stanley G. Weinbaum

Yayınevi : Laputa Kitap

Orijinal adı :  The Planetary Series

Orijinal dil : İngilizce

Türü : Bilimkurgu – Öykü

Çeviren : Toprak Deniz Odabaşı, Doğan Hezer

ISBN No : 978-605-68024-4-7

 

 

 

 Stanley G. Weinbaum, bilimkurgu edebiyatında kısa ama etkili bir yeri vardır. Bu kısa ve etkili kariyeri on sekiz ay sürmesine rağmen üretken bir yazar olmuştur. Kendinden sonraki birçok bilimkurgu yazarını etkilemiştir.

Asimov, Mars Serüveni’ni John W. Campbell’den önce yazılan Campbellian bir bilimkurgu öyküsü olarak değerlendirmiştir. Ve öyküyü bilimkurgu türünü değiştiren üç öyküden biri olarak görür. Öykü, Amerika Bilim Kurgu Yazarları tarafından The Science Fiction Hall of Fame Vol. I- 1929-1964’te seçilen en eski kısa öyküdür. 1970 yılında, tüm zamanların en iyi bilimkurgu öyküsü seçilen Isaac Asimov’un Nightfall’dan sonra ikinci olan öykü Mars Serüveni’dir.

Gezegen Serisi (The Planetary Series) Stanley G. Weinbaum’in on öyküsünden oluşuyor. Bu cildinde  ilk beş öyküsü bulunuyor.

Stanley G. Weinbaum:

Amerikan bilim kurgu yazarı. Louisville, Kentucky’de 4 Nisan 1902’de doğdu. 14 Aralık 1935’te Milwaukee, Wis- consin’de, boğaz kanserinden öldü.

Bilim kurgudaki kariyeri kısa ama etkili oldu. İlk hika yesi “Mars Serüveni”, Temmuz 1934 tarihli Wonder Stories sayısında büyük beğeni topladı. Weinbaum yazarlığı sadece on sekiz ay sürdü.

1934-1936 yılları arasında çalışmalarının büyük kısmı Wonder Stories ve Astounding’de yayınlandı.

 

 

 

 

 

 

Posted on

Nebula Ödülleri 2017’nin Kazananları Belli Oldu

Amerika Bilimkurgu ve Fantastik Yazarları Derneği’nin 1966’dan beri düzenlediği ve yılın en iyi fantastik ve bilimkurgu eserlerinin belirlendiği Nebula Ödülleri‘nin bu seneki galipleri belli oldu.

Törende bu yılın başında kaybettiğimiz Ursula K. Le Guin de unutulmadı ve her masaya üzerinde “Teşekkürler Ursula” yazan rozetler yerleştirildi.

İşte adaylıklar ve kazananlar:

En İyi Roman

  • *** The Stone Sky, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
  • The Strange Case of the Alchemist’s Daughter, Theodora Goss (Saga)
  • Spoonbenders, Daryl Gregory (Knopf; riverrun)
  • Six Wakes, Mur Lafferty (Orbit US)
  • Jade City, Fonda Lee (Orbit US; Orbit UK)
  • Autonomous, Annalee Newitz (Tor; Orbit UK 2018)

En İyi Kısa Roman

  • ***All Systems Red, Martha Wells (Tor.com)
  • River of Teeth, Sarah Gailey (Tor.com)
  • Passing Strange, Ellen Klages (Tor.com)
  • “And Then There Were (N-One)”, Sarah Pinsker (Uncanny 3-4/17)
  • Barry’s Deal, Lawrence M. Schoen (NobleFusion Press)
  • The Black Tides of Heaven, JY Yang (Tor.com)

En İyi Romancık  

  • ***A Human Stain, Kelly Robson (Tor.com 1/4/17)
  • “Dirty Old Town”, Richard Bowes (F&SF 5-6/17)
  • “Weaponized Math”, Jonathan P. Brazee (The Expanding Universe, Vol. 3)
  • “Wind Will Rove”, Sarah Pinsker (Asimov’s 9-10/17)
  • “A Series of Steaks”, Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld 1/17)
  • “Small Changes Over Long Periods of Time”, K.M. Szpara (Uncanny 5-6/17)

En İyi Kısa Hikâye

  • ***Welcome to Your Authentic Indian Experience™, Rebecca Roanhorse (Apex 8/17)
  • “Fandom for Robots”, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny 9-10/17)
  • “Utopia, LOL?”, Jamie Wahls (Strange Horizons 6/5/17)
  • “Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand”, Fran Wilde (Uncanny 9-10/17)
  • “The Last Novelist (or A Dead Lizard in the Yard)”, Matthew Kressel (Tor.com 3/15/17)
  • “Carnival Nine”, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies 5/11/17)

Olağanüstü Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü

  • ***Get Out (Jordan Peele)
  • The Good Place: “Michael’s Gambit” (Michael Schur)
  • Logan (Scott Frank, James Mangold, and Michael Green)
  • The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)
  • Star Wars: The Last Jedi (Rian Johnson)
  • Wonder Woman (Allan Heinberg)

Genç Yetişkin Fantastik Bilimkurgu için Andre Norton Ödülü

  • ***The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
  • Exo, Fonda Lee (Scholastic Press)
  • Weave a Circle Round, Kari Maaren (Tor)
  • Want, Cindy Pon (Simon Pulse)
Posted on

Aydaki İlk İnsanlar/H. G. Wells

Eser Adı : Aydaki İlk İnsanlar

Yazar adı : H. G. Wells Y

Orijinal adı : The First Men in the Moon

Orijinal dil : İngilizce Türü : Bilim Kurgu/ Roman

Çeviren : Özlem Poyrazoğlu

Basım Tarihi : Aralık 2017

Sayısı : 224

Kitap Boyutları : 13×19,5

ISBN No : 978-605-68024-0-9

Artık bir boşluğun içinde değildik. Dibimizde bir atmosfer yükselmişti. Cisimlerin ana hatları nitelik kazanmaya başlamıştı, güçlenmişti ve çeşitlenmişti; tek tük görülen beyaz maddenin gölgeleri hariç, madde artık hava değil kardı, kutupsal görünüm tümden kayboldu. Çıplak ve yığılmış toprağın, geniş paslı bir kahverengiye dönen yerleri, Güneş’in alevlerini uzanmıştı. Kar yığınlarının kenarları, o geniş çoraklıkta coşkuyla var olan tek şey yer yer ufak geçici havuzlar ve su girdaplarıydı. Günışığı, küremizin üstteki iki perdesini bastı ve ortamdaki havamızı yaz ortasına çevirdi, ama ayaklarımız hâlâ gölgedeydi, küre bir kar yığınının içinde duruyordu.

Posted on

2017 Locus Ödülleri

 

2017 Locus Ödülleri Kazananlar:

En İyi Bilimkurgu Romanı

*Death’s End, Cixin Liu (Tor; Head of Zeus)
Company Town, Madeline Ashby (Tor)
The Medusa Chronicles, Stephen Baxter & Alastair Reynolds (Gollancz; Saga)
Take Back the Sky, Greg Bear (Orbit US; Orbit UK)
Visitor, C.J. Cherryh (DAW)
Babylon’s Ashes, James S.A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
After Atlas, Emma Newman (Roc)
Central Station, Lavie Tidhar (Tachyon)
The Underground Railroad, Colson Whitehead (Doubleday; Fleet)
Last Year, Robert Charles Wilson (Tor)

En İyi Fantastik Roman

*All the Birds in the Sky, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
Summerlong, Peter S. Beagle (Tachyon)
City of Blades, Robert Jackson Bennett (Broadway)
The Obelisk Gate, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
Children of Earth and Sky, Guy Gavriel Kay (NAL; Viking Canada; Hodder & Stoughton)
The Wall of Storms, Ken Liu (Saga; Head of Zeus)
The Last Days of New Paris, China Miéville (Del Rey; Picador)
The Winged Histories, Sofia Samatar (Small Beer)
The Nightmare Stacks, Charles Stross (Ace; Orbit UK)
Necessity, Jo Walton (Tor)

En İyi Korku Romanı

*The Fireman, Joe Hill (Morrow)
The Brotherhood of the Wheel, R.S. Belcher (Tor)
Fellside, M.R. Carey (Orbit US; Orbit UK)
Mongrels, Stephen Graham Jones (Morrow)
The Fisherman, John Langan (Word Horde)
Certain Dark Things, Silvia Moreno-Garcia (Dunne)
HEX, Thomas Olde Heuvelt (Tor; Hodder & Stoughton)
The Family Plot, Cherie Priest (Tor)
Lovecraft Country, Matt Ruff (Harper)
Disappearance at Devil’s Rock, Paul Tremblay (Morrow)

En İyi Genç Yetişkin Romanı

*Revenger, Alastair Reynolds (Gollancz; Orbit US ’17)
Crooked Kingdom, Leigh Bardugo (Holt)
The Girl Who Drank the Moon, Kelly Barnhill (Algonquin)
Lois Lane: Double Down, Gwenda Bond (Switch)
Truthwitch, Susan Dennard (Tor Teen; Tor UK)
Poisoned Blade, Kate Elliott (Little, Brown)
Burning Midnight, Will McIntosh (Delacorte; Macmillan)
Goldenhand, Garth Nix (Harper; Allen & Unwin; Hot Key)
This Savage Song, Victoria Schwab (Titan; Greenwillow)
The Evil Wizard Smallbone, Delia Sherman (Candlewick)

En İyi İlk Roman

*Ninefox Gambit, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
The Reader, Traci Chee (Putnam)
Waypoint Kangaroo, Curtis Chen (Dunne)
The Star-Touched Queen, Roshani Chokshi (St. Martin’s)
The Girl from Everywhere, Heidi Heilig (Greenwillow; Hot Key)
Roses and Rot, Kat Howard (Saga)
Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)
Infomocracy, Malka Older (Tor.com Publishing)
Everfair, Nisi Shawl (Tor)
Vigil, Angela Slatter (Jo Fletcher)

En İyi Kısa Roman

*Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
The Lost Child of Lychford, Paul Cornell (Tor.com Publishing)
The Dream Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com Publishing)
Hammers on Bone, Cassandra Khaw (Tor.com Publishing)
The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
This Census-taker, China Miéville (Del Rey; Picador)
The Iron Tactician, Alastair Reynolds (NewCon)
The Dispatcher, John Scalzi (Audible; Subterranean 2017)
Pirate Utopia, Bruce Sterling (Tachyon)
A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)

En İyi Novelette

*“You’ll Surely Drown Here If You Stay”, Alyssa Wong (Uncanny 5-6/16)
‘‘The Art of Space Travel”, Nina Allan (Tor.com 7/27/16)
“Pearl”, Aliette de Bodard (The Starlit Wood)
“Red as Blood and White as Bone”, Theodora Goss (Tor.com 5/4/16)
“Foxfire, Foxfire”, Yoon Ha Lee (Beneath Ceaseless Skies 3/03/16)
“The Visitor from Taured”, Ian R. MacLeod (Asimov’s 9/16)
“Spinning Silver”, Naomi Novik (The Starlit Wood)
“Those Shadows Laugh”, Geoff Ryman (F&SF 9-10/16)
“The Future is Blue”, Catherynne M. Valente (Drowned Worlds)
“The Jewel and Her Lapidary”, Fran Wilde (Tor.com Publishing)

En İyi Kısa Hikâye

*“Seasons of Glass and Iron”, Amal el-Mohtar (The Starlit Wood)
“The Story of Kao Yu”, Peter S. Beagle (Tor.com 12/7/16)
“Our Talons Can Crush Galaxies”, Brooke Bolander (Uncanny 11-12/16)
“A Salvaging of Ghosts”, Aliette de Bodard (Beneath Ceaseless Skies 3/17/16)
“The City Born Great”, N.K. Jemisin (Tor.com 9/28/16)
“Seven Birthdays”, Ken Liu (Bridging Infinity)
“Afrofuturist 419”, Nnedi Okorafor (Clarkesworld 11/16)
“Sixteen Questions for Kamala Chatterjee”, Alastair Reynolds (Bridging Infinity)
“That Game We Played During the War”, Carrie Vaughn (Tor.com 3/16/16)
“A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”, Alyssa Wong (Tor.com 3/02/16)

En İyi Antoloji

*The Big Book of Science Fiction, Ann & Jeff VanderMeer, eds. (Vintage)
Children of Lovecraft, Ellen Datlow, ed. (Dark Horse)
The Year’s Best Science Fiction: Thirty-Third Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 29)
Hidden Youth: Speculative Fiction from the Margins of History, Mikki Kendall & Chesya Burke, eds. (Crossed Genres)
Tremontaine, Ellen Kushner, ed. (Serial Box; Saga ’17)
Invisible Planets, Ken Liu, ed. (Tor; Head of Zeus)
The Starlit Wood, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)
The Best Science Fiction & Fantasy of the Year: Volume Ten, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)
Bridging Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)
Drowned Worlds, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)

En İyi Derleme

*The Paper Menagerie and Other Stories, Ken Liu (Saga; Head of Zeus)
Sharp Ends, Joe Abercrombie (Orbit US; Gollancz)
Hwarhath Stories: Twelve Transgressive Tales by Aliens, Eleanor Arnason (Aqueduct)
A Natural History of Hell, Jeffrey Ford (Small Beer)
The Complete Orsinia, Ursula K. Le Guin (Library of America)
The Found and the Lost, Ursula K. Le Guin (Saga)
The Best of Ian McDonald, Ian McDonald (PS)
Dreams of Distant Shores, Patricia A. McKillip (Tachyon)
Beyond the Aquila Rift: The Best of Alastair Reynolds, Alastair Reynolds (Subterranean; Gollancz)
Not So Much, Said the Cat, Michael Swanwick (Tachyon)

En İyi Dergi

*Tor.com
Analog
Asimov’s
Beneath Ceaseless Skies
Clarkesworld
F&SF
File 770
Lightspeed
Strange Horizons
Uncanny

En İyi Yayıncı

*Tor
Angry Robot
Baen
DAW
Gollancz
Orbit
Saga
Small Beer
Subterranean
Tachyon

En İyi Editör

*Ellen Datlow
John Joseph Adams
Neil Clarke
Gardner Dozois
C.C. Finlay
Jonathan Strahan
Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
Ann & Jeff VanderMeer
Sheila Williams
Navah Wolfe

En İyi Sanatçı

*Julie Dillon
Kinuko Y. Craft
Galen Dara
Bob Eggleton
Donato Giancola
Victo Ngai
John Picacio
Shaun Tan
Charles Vess
Michael Whelan

En İyi Kurgusal Olmayan Kitap

*The Geek Feminist Revolution, Kameron Hurley (Tor)
Science Fiction Rebels: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1981-1990, Mike Ashley (Liverpool University)
Octavia E. Butler, Gerry Canavan (University of Illinois Press)
Speculative Blackness: The Future of Race in Science Fiction, André M. Carrington (University of Minnesota Press)
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life, Ruth Franklin (Liveright)
The View From the Cheap Seats, Neil Gaiman (Morrow; Headline)
Time Travel: A History, James Gleick (Pantheon)
Words Are My Matter: Writings about Life and Books 2000-2016, Ursula K. Le Guin (Small Beer)
The History of Science Fiction: Second Edition, Adam Roberts (Palgrave Macmillan)
Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg, Alvaro Zinos-Amaro (Fairwood)

En İyi Sanat Kitabı

*Charles Vess, Walking Through the Landscape of Faerie (Faerie Magazine)
Yoshitaka Amano: Illustrations, Yoshitaka Amano (VIZ Media)
Kinuko Y. Craft, Beauty and the Beast, Mahlon F. Craft (Harper)
Kinuko Y. Craft, Myth & Magic: An Enchanted Fantasy Coloring Book (Amber Lotus)
Spectrum 23: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
Stephanie Law, Descants & Cadences: The Art of Stephanie Law (Shadowscapes)
Ralph McQuarrie, Star Wars Art: Ralph McQuarrie (Abrams)
Spaceships: An Illustrated History of the Real and the Imagined, Ron Miller (Smithsonian/Elephant Book Company)
The Art of the Film: Fantastic Beasts and Where to Find Them, Dermot Power, ed. (Harper Design; HarperCollins UK)
Shaun Tan, The Singing Bones: Inspired by Grimms’ Fairy Tales (Allen & Unwin 2015; Arthur A. Levine; Walker UK)

Posted on

2016 Nebula Ödülleri Kazananları Belli Oldu

Bilimkurgu edebiyatın önemli ödüllerinden olan Nebula Ödülleri, SFWA (Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği) tarafından düzenlenen hafta sonu etkinliğinde sahiplerini buldu.

İşte kazananlar!

En İyi Roman (Best Novel)

*All the Birds in the Sky, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)

Diğer Adaylar:
Borderline, Mishell Baker (Saga)
The Obelisk Gate, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
Ninefox Gambit, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
Everfair, Nisi Shawl (Tor)

En İyi  Novella

*Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)

Diğer Adaylar:

Runtime, S.B. Divya (Tor.com Publishing)
The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com Publishing)
The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
‘‘The Liar’’, John P. Murphy (F&SF 3-4/16)
A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)

En İyi  Novelette

*The Long Fall Up, William Ledbetter (F&SF 5-6/16)

Diğer Adaylar:
Sooner or Later Everything Falls Into the Sea, Sarah Pinsker (Lightspeed 2/16)
Blood Grains Speak Through Memories, Jason Sanford (Beneath Ceaseless Skies 3/17/16)
The Orangery, Bonnie Jo Stufflebeam (Beneath Ceaseless Skies 12/8/16)
The Jewel and Her Lapidary, Fran Wilde (Tor.com Publishing)
You’ll Surely Drown Here If You Stay, Alyssa Wong (Uncanny 5-6/16)

En İyi Kısa Hikaye

*Seasons of Glass and Iron, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)

Diğer Adaylar:

Our Talons Can Crush Galaxies, Brooke Bolander (Uncanny 11-12/16)
Sabbath Wine, Barbara Krasnoff (Clockwork Phoenix 5)
Things With Beards, Sam J. Miller (Clarkesworld 6/16)
This Is Not a Wardrobe Door, A. Merc Rustad (Fireside Magazine 1/16)
A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers, Alyssa Wong (Tor.com 3/2/16)
Welcome to the Medical Clinic at the Interplanetary Relay Station│Hours Since the Last Patient Death: 0, Caroline M. Yoachim (Lightspeed 3/16)

Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü (Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation)

*Arrival

Diğer Adaylar:
Doctor Strange
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story
Westworld: ‘‘The Bicameral Mind’’
Zootopia

Genç Yetişkin Bilimkurgu ve Fantastik Kurgu için Andre Norton Ödülü

*Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)

Diğer Adaylar:

The Girl Who Drank the Moon, Kelly Barnhill (Algonquin)
The Star-Touched Queen, Roshani Chokshi (St. Martin’s)
The Lie Tree, Frances Hardinge (Macmillan UK; Abrams)
Railhead, Philip Reeve (Oxford University Press; Switch)
Rocks Fall, Everyone Dies, Lindsay Ribar (Dawson)
The Evil Wizard Smallbone, Delia Sherman (Candlewick)